پروژه های EPC در زمینه فرآوری و ذخیره نفت خام

پروژه های EPC در زمینه فرآوری و ذخیره نفت خام

شرکت فارس اسکات در زمینه فرآوری نفت خام در تاسیسات خشکی جزیره سیری و مخازن ذخیره سازی نفت خام در مخازن استراتژیک گوره فعالیتهایی به شرح زیر داشته است:

1- سایت خشکی تاسیسات فراوری نفت خام جزیره سیری

پروژه بازسازي و نوسازي سیستم های کنترل و ابزار دقيق تأسيسات قديم جزيره سيري طي يك مناقصه بين المللي در تابستان 1380 به شركت صنعتی فارس اسكات بعنوان پيمانكار EPC واگذار گرديد و در تابستان 1383 با موفقیت به پايان رسيد.در اين پروژه، وزن كار مهندسي 18 درصد، وزن تداركات و تأمین تجهیزات 55 درصد و وزن عملیات ساخت و نصب 27 درصد بوده است.

 مهندسي پروژه
در این پروژه، کلیه فعالیت های مهندسی شامل مرور مجدد مهندسي پايه و انجام مطالعه HAZOP و انجام مهندسي تفصيلي که شامل مهندسي سيستم كنترل، مهندسي پروسس، مهندسي ابزاردقيق، مهندسي خريد و تداركات و مهندسي ساخت و نصب می شد به طور کامل توسط شرکت صنعتی فارس اسکات به انجام رسید که حاصل آن تولید بیش از 400 نوع مدرک مهندسی بود. مدارک مهندسی پروژه توسط شرکت ABB  انگلستان بررسی و پس از اعمال نقطه نظرات آن شرکت به تایید رسید.

 تداركات پروژه
كليه تجهيزات مورد نياز اين پروژه که عمدتاً تجهیزات ساخت خارج بوده اند توسط شركت صنعتي فارس اسكات تهيه و تأمين گرديد. در ادامه به برخی از این اقلام اشاره می شود:

- تأمين سيستم كنترل DCS  با حدود هزار ورودي و خروجي از شرکت زیمنس از سری Siemens Moore و  نرم افزار  Intouch Process Suite

سیستم DCS علاوه بر کنترل تجهیزات سایت خشکی قدیمی سیری در ارتباط با سیستم ESD مونیتورینگ و اپراتوری این سیستم را نیز بر عهده دارد.

سیستم DCS تاسیسات خشکی ایلام که توسط شرکت توتال تامین گردیده بود نیز در این پروژه بلحاظ سخت افزاری و نرم افزاری Upgrade  شده و با سیستم DCS جدید تشکیل یک سیستم یکپارچه داد.


- طراحی، تأمين و نصب سيستم ESD و تامین مونيتورينگ و اپریشن این سیستم در سیستم DCS که شامل 352 عدد سيگنال ورودی دیجیتال،   193    عدد سيگنال DO و ۶۴ عدد سيگنال AI بود. در اين سيستم ABB August System از شرکت  ABB تامین گردید.

- تأمين دو PLC کنترل محلی موتورهای ولتاژ بالای سایت 6.3KV در بخش پمپ های انتقال نفت مواد خام به اسکله و پمپهای تزریق آب  به  چاه های نفت. این  PLC  هر کدام حدود 200 ورودی خروجی داشته و از شرکت ( Allen Bradley ( SLC 500 Controllers تامین گردید. این PLC با ModBUS به سیستم DCS متصل بوده و در کنترل مرکزی مونیتور می گردد.

- تأمين سيستم TankGaugingبه روش Servo از شرکت (Enraf (Enraf Sevo Type Tank Guaging  براي سه مخزن يك ميليون بشكه اي و تأمین تجهیزات ابزار دقیق مربوط به آن. در این بخش از پروژه علاوه بر اندازه گیری سطح نفت مخازن با دقت ±0.1mm، عملیات اندازه گیری دانسیته نفت مخازن، میزان نفت بارگیری شده در مخازن و اندازه گیری حرارت نفت مخزن با نصب سنسور در سطوح ارتفاعی مختلف مخازن انجام گردید و نتایج اندازه گیری در سیستم مونیتورینگ نصب شده در اتاق کنترل نمایش داده می شود. اين سيستم با سيستم DCS مرتبط بوده و اطلاعات اين مخازن به سيستم DCS نيز انتقال داده می شد.

- تأمين HMI و کامپیوتر ایستگاه اپراتوری جهت دو توربو ژنراتور  و دو توربو پمپ

  
- تأمين بالغ بر 600 تن انواع ولوها از جمله شیرهای کنترلی، شیرهاي موتوري (MOV) و والوهاي قطع اضطراری (Shut-down) در سايزهاي مختلف از 2 تا 48 اینچ از شرکتهای (  Dresser Valves ) Dresser و ( Metso Cotrol Valves  ) Metso و  ( ABB Control Valves  ) ABB   .
- تأمين كابل ها، سيني هاي كابل،JunctionBoxes و ساير تجهيزات مورد نیاز براي كليه عملیات کابل کشی كابلهاي كنترل وابزاردقيق.
- تأمین تمامی تجهیزات ابزار دقیق مورد نیاز شامل انواع ترانسمیترها و سوئیچ های فشار، دما، فلو، سطح برای مونیتورینگ و کنترل در هر دو سیستم ESD و DCS

- تأمین دو دستگاه هواساز (HVAC) برای اتاق کنترل
- تأمین کلیه تجهیزات اعلام خطر و اطفاء حریق برای اتاق کنترل و تابلوهای ESD و DCS
- تأمین کلیه کلیدهای قطع و وصل محلی موتورها و پمپ ها (LCS) از نوع کلیدهای با قابلیت ضد انفجاری (ExplosionProof)
- تأمین UPS های برق جهت تأمین برق اضطراری تجهیزات سیستم کنترل و سیستم قطع اضطراری

 عمليات نصب و راه اندازي

- نصب و راه اندازي سيستم كنترل DCS و ESD و ساير تجهيزات كنترل


- نصب و راه اندازي شيرهاي كنترل و قطع و وصل و قطع اضطراري و موتوری


3-3- انجام کلیه كابل كشي های سیستم کنترل و سیستم قطع اضطراری


- تعويض كامل اتصالات و لوله هاي هواي ابزاردقيق

- نصب و راه اندازي سيستم هايHVACوF&G اتاق كنترل
- بازسازی و نوسازی کامل اتاق کنترل شامل کف، سقف کاذب، کانال های هواساز، روشنایی، درب های Air Locked و ...

تجهيزاتي كه در این پروژه تحت نظارت سيستم كنترل قرار گرفته اند، عبارتند از:

 • تجهيزات نفت شامل تحويل نفت از سکو به جزیره، جداسازي ها نفت و گاز و آب (Separators)به ظرفيت یکصد هزار بشكه در روز 
 • جداسازي نفت و گاز و آب در تأسيسات جديدالاحداث به ظرفيت سي هزار بشكه
 • انتقال نفت از تجهيزات فوق الذكر به تانكهاي ذخيره به ظرفيت يك ميليون بشكه
 • انتقال نفت از تانكهاي ذخيره به بازوهاي بارگيري نفت به كشتي
 • تجهيزات گاز شامل تجهيزات دريافت گاز از سکو و جداسازي ذرات مايع و جامد از آن و انتقال به چرخه تولید و جمع آوري گازهاي جدا شده از نفت و انتقال آنها به Flare ها
 •  تجهيزات آب شامل دريافت آب دريا و فيلتر كردن و اكسيژن زدايي آب و پمپاژ آب به چاههاي نفت جهت حفظ فشار چاه‌هاي نفت

 

2- مخازن استراتژیک گوره

عنوان پروژه : تکمیل تاسیسات مخازن بتنی استراتژیک نفت خام گوره ((PC

کارفرما : شرکت مهندسی توسعه نقت ( متن ) PEDE

مشاور و دستگاه نظارت : شرکت مهندسان مشاور ستیران

شرکت  مجری : شرکت صنعتی فارس اسکات

موقعیت پروژه : استان بوشهر کیلومتر 30 جاده گناوره – گچساران ضلع شرقی تلمبه خانه گوره

سرفصل فعالیت های انجام شده توسط شرکت صنعتی فارس اسکات از اسفند سال 1394 تا اسفند سال 1396 :

 • خرید و تامین کالاPROCURMENT) (:
 1. مهندسی خرید شامل تهیه و تنظیم MR  ،  استعلام از وندورهای مجاز ، TBA –TBE  و در نهایت اخذ تایید جهت خرید و ثبت سفارش خرید PO
 2. خرید ، بازرسی شخص ثالث ، بسته بندی و حمل اقلام و تجهیزات پروژه در بخش های برق ، ابزاردقیق و پایپینگ ( از سازندگان داخلی و خارجی )
  • تامین کابلهای قدرت و کنترل بهمراه تامین بالک متریال بخش برق و ابزار دقیق
  • تامین تجهیزات تشخیص گاز های قابل اشتعال و گاز SH2  از شزکت  Explosion Proof Fixed Gas Detection )  Draeger )
  • تامین فوم اطفای حریق
  • تامین  Flange Isolation kit
  • تامین  لوله و اتصالات از سایزهای 2/1 تا 32 اینچ
 • اجرا و نصب CONSTRUCTION)  ) :
 1.  مهندسی کارگاهی : تهیه دستورالعملهای اجرایی کار در دسیپلین های مختلف، بررسی وضعیت کارهای انجام شده قبلی و تعیین مواردی که انجام تعمیرات و یا اصلاحاتی ضروری بنظر می رسید و تعیین کمبود متریال اجرا که در تعهد تامین نبوده است. علاوه بر آن انجام مطالعات هدایت آب و ارائه پیشنهاد نحوه تثبیت و هدایت آب در اطراف مخازن بخش دیگری از فعالیتهای مهندسی کارگاهی بوده است.
 2. بخش ابنیه (CIVIL WORK) :اجرای عملیات خاکی شامل تامین خاک از معادن خاک مجاز ، خاکبرداری ، خاکریزی ، کوبش ، نقشه برداری ، قالب بندی ، بتن ریزی ، ساخت و نصب استراکچر ، پایپ راک ، تامین و نصب سوله ( FIRE PUMP ROOM و WORK SHOP )  
 3. بخش برق و ابزاردقیق و کنترل  (EL&IN) : اجرای کلیه عملیات مسیر سازی ، ساخت و نصب ساپورت ، فریم ، سینی و نردبان کابل ، کابل کشی و کانکشن کاری ، تست های عایقی ، نصب تجهیزات ابزاردقیق ، تابلو های برق و کنترل ،  JB،  سربندی تابلو های MCC و توزیع و آماده سازی جهت راه اندازی و غیره
 4.  بخش لوله کشی (PIPING) : اجرای عملیات رنگ و سند بلاست ، ساخت و نصب پایپ ساپورت ، لوله کشی زیرزمینی UG و روزمینی AG شامل جوشکاری الکتریکی و آرگون ، پرتونگاری ، رابچر ، هیدروتست ، فلاشینگ و دراینگ ، نصب شیرآلات دستی و کنترلی و انواع استرینر و فیلتر
 5. بخش مکانیکال (MECHANICAL) :نصب تجهیزات ثابت و دوار شامل: نصب دو دستگاه نیتروژن پکیج و دو دستگاه چیلر مربوطه، سه دستگاه HVAC ، یکدستگاه کمپرسور روتاری و نصب 6 دستگاه پمپهای پروسس  Heavy Dutyدر محل Pump Station ، نصب  شیرآلات دستی و برقی روی خطوط لوله ورودی و خروجی نفت خام به سایت و مخازن در سایز 32 اینچ، نصب پمپهای برقی ، دیزل و جوکی پمپ آتشنشانی مخازن عمودی و افقی ، تکمیل   تابلو برق، سرویس و راه اندازی دیزل ژنراتور اضطراری سایت .  

      6. تعمیرات و اورهال شامل :  کارهای تعمیراتی و رفع نواقص و عیوب فعالیت پایپنگ انجام شده قبل از شروع پروژه و اجرای  کلیه مراحل کنترل فنی و کیفی و اورهال شش دستگاه پمپ Heavy Duty نفت خام و اورهال  و راه اندازی تعدادی جرثقیل سقفی و ارائه لیست کسری قطعات و قطعات معیوب سایر جرثقیلها جهت تامین

 1.  تسهیلات رفاهی Facility)) : ارائه خدمات و تسهیلات رفاهی برای نمایندگان و کارشناسان کارفرما ، مشاور و دستگاه نظارت شامل اسکان ، ایاب ذهاب و تامین خوراک و تجهیز ساختمان اتاق کنترل

 

 

 

 

 

 

تصاویر پروژه

سایت نفتی گوره
1
2
3
4
5
9
10
11
12
logo